System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim
CENTRUM

Gorzowskie tramwaje wracają na tory!

W czwartek, 2 lipca, gorzowskie tramwaje wrócą na tory. Data nieprzypadkowa, bo to dzień urodzin miasta, czyli 763 rocznica lokacji Gorzowa.

Do tego czasu wokół torowiska będą odbywać się niezbędne prace, które pozwolą tramwajom, ale przede wszystkim kierowcom, na bezpieczny powrót do wspólnego korzystania z dróg, jak to się dzieje od 121 lat, czyli od uruchomienia w Gorzowie komunikacji tramwajowej.

Tramwaje wrócą na trasę linii numer 1 czyli od zajezdni przy ul. Kostrzyńskiej do pętli przy „Silwanie”. Trasa linii nr 1 biegnie ulicami, Kostrzyńską, Aleją 11 listopada, Sikorskiego, Warszawską, Pomorską i Walczaka.

Najważniejsze bezpieczeństwo!

By powrót tramwajów na tory odbył się bezpiecznie, pracownicy Urzędu Miasta oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji przez najbliższe dni będą na ulicy Kostrzyńskiej i Sikorskiego przywracać oznakowanie poziomie i pionowe, wprowadzać niezbędne elementy w organizacji ruchu, tak by 2 lipca przejazd wagonów tramwajowych odbywał się przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

– Wiele będzie zależało też od samych kierowców – podkreśla Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu. – Mamy świadomość, że po przerwie w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej, wielu kierowców odzwyczaiło się od ruchu tramwajowego. Zalecamy powrót do starych przyzwyczajeń jeszcze zanim wrócą tramwaje – dodał.

Przy modernizacji torowisk zwrócono uwagę na kwestie bezpieczeństwa. W newralgicznych miejscach w celu poprawy poziomu bezpieczeństwa wybudowano sygnalizację świetlną. Instalacje takie pojawiły się m. in. na ul. Walczaka przy skrzyżowaniu z ul. Dowgielewiczowej, przy wyjeździe ze szpitala, czy na ul. Kostrzyńskiej w rejonie cerkwi. Modernizowane sygnalizacje w ciągu torowiska na ul. Sikorskiego czy Warszawskiej wyposażone zostały w specjalne systemy umożliwiające nadawanie priorytetu dla pojazdów szynowych, tak by ograniczyć straty czasu tramwaju.

W najbliższych dniach na trasie linii numer 1 pojawią się dodatkowe znaki drogowe, ostrzeżenia, oznakowanie poziome, które przywrócą organizację ruchu z jeżdżącymi po Gorzowie tramwajami. Do 2 lipca odbywać się będą ich przejazdy testowe, dlatego już warto być ostrożnym i czujnym.

Miejski Zakład Komunikacji będzie kolportował ulotki z informacją o zasadach bezpieczeństw w ruchu z tramwajami. Został przygotowany też spot, pokazujący konsekwencje zderzenia tramwaju z samochodem osobowym. Materiał filmowy będzie emitowany za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz przed seansami filmowymi w gorzowskich kinach. Dodatkowo, na tylnych szybach gorzowski autobusów pojawią się plakaty, informujące o powrocie komunikacji tramwajowej.

Na 2 lipca zaplanowany jest pierwszy oficjalny przejazd Twista, który jednocześnie uruchomi komunikację tramwajową po przerwie, według nowego rozkładu jazdy.

Ostatni tramwaj po gorzowskich torach przejechał 30 września 2017 roku. Od tego czasu wzdłuż torów tramwajowych, na trasie linii nr 1, 2 i 3, rozpoczęły się prace remontowe, a pasażerowie przesiedli się do autobusów, w ramach komunikacji zastępczej.

W tym czasie zmieniło się bardzo wiele. Torowisko wzdłuż ulicy Kostrzyńskiej, Sikorskiego i Walczaka przeszło gruntowny remont, ponadto do obsługi pasażerów gotowych jest 14 nowoczesnych wagonów Twist, produkcji bydgoskiej Pesy, w samej zajezdni tramwajowej nastąpiło wiele zmian, które mają usprawnić obsługę pasażerską.

Z okazji 763 urodzin miasta tramwaje na linii nr 1 zaczną obsługę pasażerów, a komunikacja zastępcza na tej trasie zostanie zawieszona.

Do zobaczenia w tramwaju!

Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji

Fot. Bartłomiej Nowosielski

POWRÓT
GÓRCZYN