System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim
CENTRUM

Pomnik Mickiewicza wrócił

Czekały na odkrycie odpowiednio 75 i 63 lata. Akty erekcyjne pod budowę pomnika Adama Mickiewicza od czwartku są z powrotem w Gorzowie, zrekonstruowane i odnowione w pracowni konserwatorskiej w Szczecinie.
To dwa dokumenty, które odnaleziono w lutym tego roku podczas przenosin pomnika. Przypomnijmy w ramach realizacji inwestycji drogowej przy ul. Sikorskiego, trzeba było przesunąć pomnik o kilkanaście metrów, by zrobić miejsce na nowe rondo.

Przy demontażu konstrukcji obiektu odnaleziono metalową tubę, w której umieszczone były dwa dokumenty. Jeden z 1945 roku, drugi z 1957. Niezwłocznie przekazano je do Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie pod okiem specjalistów i przy użyciu narzędzi konserwatorskich papier osuszono, a następnie zrekonstruowano na wzór oryginałów. Za proces technologiczny odpowiadała Izabela Działak-Dąbrowska.

Jak mówi, proces trwał ponad 6 miesięcy i był dość skomplikowany. Papier obu dokumentów był słabej jakości i jego rekonstrukcja była wyzwaniem. Ciekawostką jest fakt, że oba dokumenty, zarówno ten z 1945 roku i drugi z 1957 były przygotowane na niemal identycznym papierze, dlatego proces odzyskiwania wyglądał w obu przypadkach bardzo podobnie.

Pierwszy akt erekcyjny z 1945 roku, związany jest z budową Pomnika Wolności. Drugi akt erekcyjny z 1957 roku dotyczy budowy pomnika Adama Mickiewicza. Podobieństwo obu dokumentów sugeruje, że autor aktu erekcyjnego dotyczącego pomnika Adama Mickiewicza wzorował się na wcześniejszym akcie z 1945 roku.

Teraz odnowione dokumenty zostaną skopiowane i umieszczone z powrotem pod cokołem pomnika Adama Mickiewicza w kapsule czasu, wraz z nowym dokumentem o współczesnym Gorzowie. Taką uroczystość planuje prezydent miasta Jacek Wójcicki jako symboliczne zamknięcie inwestycji wzdłuż ulicy Sikorskiego. Termin tego wydarzenia to druga połowa września.

Tymczasem wieszcz wraca na swoje miejsce na cokole. Firma, realizująca prace budowlane wzdłuż ulicy Sikorskiego, w piątkowe przedpołudnie (11.09) podjęła prace nad posadowieniem Adama Mickiewicza w miejscu docelowym. Sam cokół pod pomnikiem czeka jeszcze na renowację i odbudowę, co nastąpi w najbliższych dniach. Podobnie teren wokół pomnika, który będzie obłożony kostką granitową.

Kapsuła czasu z kopią odnowionych aktów erekcyjnych pomnika, opisem historii i znaczenia monumentu, a także słowem dla przyszłych pokoleń o współczesnym Gorzowie, zostanie umieszczona pod jednym z bloków granitowych przy cokole pomnika.

Jednostka Realizująca Projekt
fot. Bartłomiej Nowosielski

POWRÓT
GÓRCZYN