System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim
CENTRUM

Nowe odkrycia archeologiczne na Chrobrego – postęp prac na ul. Chrobrego i Mieszka I – wrzesień 2021

Przebudowę 1,5-kilometrowego odcinka drogi wraz z torowiskiem i ciągiem pieszym na ulicach Chrobrego i Mieszka I, na odcinku od Pocztowej do Roosevelta, realizuje konsorcjum firm ZUE i FDO. Prace realizowane są na całym zakresie inwestycji – od ul. Pocztowej do ul. Roosevelta.

W sierpniu prace archeologiczne na wysokości Arsenału zostały uznane za zakończone. Jednak prace wznowiono i rozpoczęły się na ul. Chrobrego, na wysokości ulicy Pocztowej. Do urzędu miasta wpłynęło roszczenie archeologów w sprawie badań archeologicznych. Na chwilę obecną nie wpłynął jeszcze od wykonawcy wniosek o przedłużenie prac, związanych z przebudową ulicy Chrobrego i Mieszka I. Nieoficjalnie wiadomo, że wykonawca rozważa taką ewentualność. Ma to związek z pracami archeologicznymi, które ponownie się rozpoczęły. Odkryto ludzkie kości i zachowane prawie w całości szkielety. Znalezisko musi zostać zinwentaryzowane.W związku z tym nie jest wykluczone, że wpłynie również wniosek wykonawcy na przedłużenie prac w obrębie skrzyżowania ulicy Chrobrego – Wybickiego – Jagiełły.

Na pozostałych etapach inwestycji, prace przebiegają bez zakłóceń.

Na odcinku ul. Wybickiego – ul. Łokietka montowane są tory tramwajowe. Prace brukarskie na tym odcinku jeszcze nie ruszyły. Przejazd samochodowy przez ul. Łokietka został zamknięty. Trwają tu prace podziemne i naziemne.
Aktualne prace brukarskie realizowane są na odcinkach: Łokietka-30 Stycznia, Jagiellończyka-Mickiewicza, Mickiewicza- Krasińskiego. Pozostałe odcinki brukarsko zostały niemalże ukończone, pozostaje kosmetyczne wykończenie. Przejezdne pozostają ul. 30 Stycznia, Krzywoustego, Borowskiego, Jagiellończyka oraz – nowość – Mickiewicza (od soboty – 4.09.2021). Przejezdność Mickiewicza udostępniona została w związku z utrudnieniami przy przebudowie na końcowym etapie przebudowy Mieszka I w rejonie skrzyżowania z ul. Roosevelta. Od 4.09.2021 to tutaj ruszył front robót podziemnych i naziemnych. Dotychczas był nietknięty ze względu na konieczność zapewnienia dojazdu do budynku sądu oraz przychodni. Obecnie ten dojazd zapewnia ul. Krasińskiego i Mieszka I. Odcinek Mieszka I od Borowskiego do Jagiellończyka jest już praktycznie wyasfaltowany, nie jest to jeszcze jednak ostateczna warstwa ścieralna. Będą tu jeszcze prowadzone prace wykończeniowe, mimo iż okoliczni mieszkańcy za zgodą budowlańców parkują już swoje samochody w zatokach ulicy.

Jednostka Realizująca Projekt
fot. Bartłomiej Nowosielski

Bieżący postęp prac możecie śledzić w poniższej galerii:

POWRÓT
GÓRCZYN