System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim
CENTRUM

Skwer kieszonkowy na finiszu przebudowanej ul. Chrobrego

Powstaje park kieszonkowy na krańcowym fragmencie ukończonej latem inwestycji – remontowanej ul. Chrobrego. Projekt zieleni powstał w odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby mieszkańców ukierunkowane na wprowadzenie zieleni w zurbanizowaną tkankę miejskiej zabudowy. Skwer kieszonkowy zlokalizowany u zbiegu ul. Chrobrego i Wybickiego to przykład działań Miasta zmierzających do tworzenia enklaw zieleni w miejscach gdzie dominuje gęsta zabudowa. Tworząc nową zieloną przestrzeń wzięto pod uwagę niedobór terenów zielonych, które mogą zapewnić mieszkańcom kontakt z naturą jaki jest możliwy nawet na niewielkim terenie.

Przebudowano wcześniej funkcjonujący niewielki skwer. Rozebrano zdegradowany murek oporowy, co dało możliwość powiększenia zielonej przestrzeni. I tak, w przedmiotowym miejscu powstała przestrzeń na nową, zieloną tkankę – tak zwany skwer/park kieszonkowy, który będzie terenem zielonym w centrum miasta, umożliwiającym wypoczynek.

Wybudowano nowe murki oporowe o wysokości ok. 0,45 m, które okalają dwa tereny przeznaczone do zagospodarowania zielenią. Dodatkową zachętą do skorzystania z nowej enklawy będą zaplanowane drewniane siedziska, obok których znajdują się miejsca przewidziane dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach.

Skwer kieszonkowy o łącznej powierzchni 215 m2, podzielony jest na trzy wydzielone przestrzenie sąsiadujące z ciągami pieszych, jezdnią oraz deptakiem wzdłuż torów tramwajowych. Najmniejsza powierzchnia zagospodarowana zielenią (21 m2) to teren przyległy bezpośrednio do jezdni ul. Wybickiego. Druga, większa przestrzeń to wyniesienie na murku, bezpośrednio przy budynku mieszkalnym o powierzchni 33 m2. Miejsce to wyposażone będzie w drewniane siedzisko. Centralna część skweru to trzecia największa powierzchnia (160 m2), która ograniczona jest betonowym murkiem z zaplanowanymi siedziskami.

Posadzonych zostało 719 roślin. Gatunki, które się tam znalazły to – trawy: proso rózgowate, ostnica cieniutka, owies wiecznie zielony, rozplenica japońska, byliny: przetacznik klosowy, werbena patagońska, kocimiętka, szałwia omszona, czyściec wełnisty, rozchodnik okazały, jeżówka purpurowa, krzewy: róża okrywowa, perowskia łobodolistna.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego
fot. Bartłomiej Nowosielski

POWRÓT
GÓRCZYN