System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim
CENTRUM

Przed nami kolejny Europejski Tydzień Mobilności

Zostaw auto! Podróżuj z nami.

Już w kolejny weekend rozpoczniemy Europejski Tydzień Mobilności. Gorzów po raz kolejny bierze udział w tej kampanii na rzecz podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Akcja, która promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych zakończy się Dniem bez Samochodu.

Wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności w Gorzowie
16 – 17 września gra miejska „SzukaMZKomunikacją. Tramwajowa drużyna”.

Zbierzcie 2-6 osobową drużynę i wyruszcie w pełną przygód i tajemniczych zagadek podróż po torach. Sprawdźcie swoją wiedzę o komunikacji i mieście. A w finałowej rozgrywce spróbujcie posiąść supermoc kierowania tramwajem.
Na starcie – Stary Rynek, potwierdzacie swój udział w grze. Uwaga, macie to zrobić 16 lub 17 września między godzinami 12 a 15. Przed wyruszeniem na trasę gry pojazdami MZK (lub pieszo, jak wolicie) bezpłatnie otrzymacie 45-minutowe bilety, kartę gry, diagram konkursowej krzyżówki oraz listę przystanków z ukrytymi zagadkami. Każda zagadka to hasło w krzyżówce, które należy wpisać w odpowiednie kartki diagramu. Po zebraniu wszystkich haseł udajecie się na metę, czyli do zajezdni MZK przy ulicy Kostrzyńskiej (przystanek Zajezdnia). Uwaga – nie liczy się czas, a dokładność wykonania. Tam będą czekać na Was kolejne atrakcje. Każda drużyna na mecie otrzyma wyróżnienie. Na miejscu będzie czekać na Was wyzwanie – będziecie mogli spróbować swoich sił w roli motorniczego.
Udział w grze jest bezpłatny. Ilość drużyn ograniczona. Zalecany minimalny wiek uczestników to 7 lat. Warunkiem uczestnictwa w grze jest zgłoszenie zespołu, tramwajowej drużyny, w której jeden z uczestników musi być osobą pełnoletnią. Uwaga, zgłaszacie się do dnia 15 września 2023.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY JEST DOSTĘPNY TUTAJ:
https://forms.gle/cXyqUzCQip9rePLFA

22 września Dzień bez Samochodu.
Pierwsze 100 osób, które okażą tego dnia dowód rejestracyjny otrzyma tygodniowy voucher na gratisowe przejazdy komunikacją miejską. Przez kolejnych 7 dni te osoby przekonają się, jak komfortowo i ekologicznie można poruszać się pojazdami MZK Gorzów Wielkopolski. Vouchery będą podzielone po 25 sztuk na każdy przystanek: przy ulicy Jagiełły, AWF przy Ewarysta Estkowskiego, Katedra przy Chrobrego i Dworcowa przy Sikorskiego. Szukajcie naszych stoisk promocyjnych!

To nie koniec niespodzianek z okazji ,,Dnia bez samochodu’’. Na każdym z czterech przystanków, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu będzie czekać poczęstunek. Kawa, herbata i ciasteczko na dobry początek lub miłe zakończenie dnia pracy.
Komfortowe podróżowanie komunikacją publiczną jest możliwe dzięki realizacji tzw. projektu tramwajowego. Nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje są przyjazne dla osób starszych, z ograniczeniami ruchowymi oraz dla osób z wózkami dziecięcymi. Ich wnętrza są klimatyzowane, przestronne, dające poczucie bezpieczeństwa, które daje system monitoringu.

„System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.” to największy projekt komunikacyjny w powojennym Gorzowie. W ramach tego zadania zmodernizowano ponad 6 km torowisk, powstały nowe przystanki, a na nich system informacji pasażerskiej, który informuje nie tylko o nadjeżdżających tramwajach i autobusach, ale również o temperaturze i stanie czystości powietrza.

Ponadto w ramach drugiego projektu pn. „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp. – tabor tramwajowy i infrastruktura techniczna” realizowanego przez Miejski Zakład Komunikacji zostało zakupionych 14 nowoczesnych tramwajów PESA Twist 2015N. Celem projektu jest wyższa jakość usług publicznego transportu zbiorowego poprzez zintegrowanie go w jeden spójny system transportowy. Cele projektu zakładają rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego.

Ponadto miasto zyskało atrakcyjną przestrzeń publiczną, z nową aranżacją w postaci deptaka przy ul. Sikorskiego oraz odnowionego Traktu Królewskiego. Zniknęła krzywa nawierzchnia chodników, czy połamane krawężniki a pojawiły się efekty wizualne, nowe oświetlenie ulicy. W pobliżu ul. Chrobrego powstał kolejny park kieszonkowy.

Po więcej informacji na temat projektu zapraszamy na stronę www.transport.gorzow.pl. O wydarzeniach w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności będziemy pisać również na stronie www.um.gorzow.pl.

„System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.” finansowanego ze środków Unii Europejskiej Program Operacyjny Infrastruktura I Środowisko 2014-2020.

POWRÓT
GÓRCZYN